Lyseo goes global!

Lyseossa voit opiskella kansainvälisen IB-ohjelman mukaisesti englannin kielellä. Lisäksi kaikille opiskelijoille on tarjolla monipuolinen kielivalikoima ja kansainvälisyys on läsnä myös muissa oppiaineissa.  Koulumme tekee aktiivista ystävyyskouluyhteistyötä kiinalaisen, saksalaisen ja ranskalaisen koulun kanssa. Opiskelijoille tarjotaan myös mahdollisuuksia lähteä opintomatkoille esimerkiksi Gotlantiin ja Pietariin.  

Koulussamme on huikeita mahdollisuuksia kotikansainvälistymiseen. Monipuolisen kieliohjelman lisäksi meillä vierailee ystävyyskoulujemme opiskelijoita ja opettajia eri puolilta maailmaa. Meillä on myös vuosittain useita vaihto-opiskelijoita. Koulumme opiskelijat ovat myös aktiivisia Euroopan nuorten parlamentissa (EYP). 

Lisää kansainvälisyydestä voit lukea linkistä https://kuopion-lyseo.onedu.fi/web/lyseo/kv-hankkeet/. 

 

Tervetuloa Lyseoon 2019 from Kuopion Lyseon lukio on Vimeo.